Teaterbussen – kultur på väg till unga

I höst rullar ett nytt och kreativt samarbete ut på vägarna: Teaterbussen! Tillsammans med Ung Scen Öst och Nobina har en buss förvandlats till en mobil teaterscen som besöker skolor runt om i Östergötland.

Projektet är ett sätt att göra kulturen mer tillgänglig för unga – genom att ta teatern till dem, i stället för att de ska ta sig till teatern.

Föreställningen, med titeln ”Nästa hållplats: Du jag nu”, är en kärlekshistoria som börjar i hörlurar och växer fram live med skådespelare både i och utanför bussen. Den utspelar sig mitt bland passagerarna och berör teman som identitet, relationer och känslor – allt i en miljö som många unga känner igen från sin vardag

Turnén pågår från den 10 september till slutet av november, med cirka 40 föreställningar planerade. Spelplatserna är skolor i Östergötland samt några offentliga visningar i Linköping och Norrköping. För Östgötatrafiken ligger satsningen helt i linje med vår ambition att påverka ungas attityder till kollektivtrafik. Genom att synas i ett nytt och annorlunda sammanhang hoppas vi väcka nya associationer till oss och till kollektivtrafiken i stort.

Läs gärna mer om föreställningen på Ung Scen Östs webb.